K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Přístupnost školního webu podle litery zákona

Školní web není holubník. Zákony mu stanovují pravidla, která musí respektovat, aby se na webu cítil pohodlně jakýkoliv návštěvník.

Školní web se musí, podobně jako jiné weby veřejných institucí, ohlížet hned na několik zákonů. Např. na zákon o svobodném přístupu k informacím (č. 106/1999 SB.), samozřejmě na evropskou legislativu GDPR, na vyhlášku definující, co všechno a kdy škola musí na svých webových stránkách zveřejnit (č. 442/2006 Sb.), a mohli bychom pokračovat.  

My se však zaměříme na pravidla přístupnosti webu, jak je stanovuje zákon o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací (č. 99/2019 Sb.), který platí mj. také pro školní weby (§3,písmeno g).

Proč to všechno a co je to přístupnost?

V jazyce zákona řečeno, webové stránky povinného subjektu – pro nás tedy školy – musí být dobře a bez komplikací dostupné pro každého bez ohledu na jeho technické počítačové vybavení nebo fyzický stav. 

Když chcete navštívit web školy, musí se to povést, ať už k tomu máte tablet, mobil, zastaralý prohlížeč nebo zbrusu nové zařízení. Co víc, web musí být schopen předat informace i slabozrakým nebo dokonce slepým návštěvníkům a musí pamatovat i na lidi, kteří sice vidí, ale s online světem si stále nevědí příliš rady. 

Pár pravidel konkrétně

První předzvěstí dobře přístupného webu je jeho responzivita. Česky to znamená, že ať se na web podíváte v počítači, tabletu nebo mobilu, pohodlně přečtete texty a snadno se budete pohybovat v jeho struktuře. Na vašem mobilním telefonu se sice stránka zobrazí v jemně jiné podobě než na počítači, ale to je správné a pro zachování čitelnosti nutné. Kdyby se měl web, jak ho vidíte na monitoru stolního počítače, vejít do mobilu, budete muset používat lupu nebo mikroskop pro rozluštění blech. 

Velká část pravidel přístupnosti se týká dobré viditelnosti i pro lidi se zrakovými vadami. Obrázky, ikony a další netextové prvky musí být uvnitř webu popsané, aby je mohl v případě potřeby počítač sám nevidomému návštěvníkovi přečíst. Barvy popředí a pozadí musí být dostatečně kontrastní, pokud je v nich umístěný důležitý textový obsah. Velikost písma musí být možné zvětšit alespoň na 200 %, přičemž nesmí přitom dojít ke ztrátám v obsahu.

Informace na webu musí být přehledné a dobře srozumitelné. Příloha k vyhlášce (č. 64/2008 Sb.) dokonce uvádí, že web má sdělovat informace jednoduchým jazykem. Rozsáhlé obsahové bloky musí být děleny do menších a výstižně nadepsaných celků. K přehlednosti má přispět i jasná navigace. 

Každý školní web musí mít své vlastní prohlášení o přístupnosti, ve kterém se dočtete, do jaké míry je web přístupný. Najdete tu také kontakt na provozovatele stránek, na kterého se můžete obrátit v případě problémů s přístupností. Prohlášení o přístupnosti by mělo být dostupné z každé stránky webu, proto je ideální umístit na něj odkaz do patičky webu.

Pokud vás zajímá detailní výčet pravidel přístupnosti, doporučujeme vám webové stránky http://www.pravidla-pristupnosti.cz.

Dobrá rada na závěr

Neztrácejte čas a peníze na brigádnických nebo studentských řešeních webu a svěřte tvorbu školního webu zkušenému odborníkovi. Pro dodavatele, kteří se specializují na školní weby, musí být školní web v mezích zákona samozřejmostí. Pokud chcete ušetřit čas a mít jistotu, že školní web zadáte správně a se vším všudy, použijte Vzorovou zadávací dokumentaci školních webových stránek (sem prosíme umístit odkaz na vzorovou dokumentaci).

Nepřehlédněte: